SLOWFOOD YAVEŞ GARİ BODRUM BİRLİĞİ

TOPRAK ANA GÜNLERİ
ve
YERLİ MALI HAFTASI
13-17 Aralık 2017

BASIN BÜLTENİ 
TOPRAK ANA GÜNLERİ ve
YERLİ MALI HAFTASI
13-17 Aralık 2017

V. Slow Food Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası başlıyor! Yaveş Gari Bodrum Birliği olarak sizleri bu sene 13-17 Aralık tarihleri arasında Bodrum Belediyesi desteğiyle ve Boder işbirliği ile gerçekleştireceğimiz geleneksel Pazaryeri ikramları ve eğitimlere bekliyoruz.

Temel hedefi “iyi, temiz ve adil gıda” olan Slow Food hareketi günümüzde 160′den fazla ülkede bulunan destekleyicileri, Yaveş Gari Bodrum Birliği gibi 1.600 yerel grubu ile uluslararası ölçekte etkili bir harekettir.

2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta Slow Food tarafından dünya çapında kutlanan Toprak Ana (Terra Madre) Günü ise, yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemlidir.

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği olarak bizler bu sene de geleneksel Toprak Ana günleri etkinliklerini sürdüreceğiz. Yavuz Dizdar hocamız yine öğrencilerimizi beslenme konusunda aydınlatacak. Bu sene okullar dışında Nurol Kültür Merkezinde de halka açık bir söyleşi gerçekleştirecek. Çiftçimiz ve Bodrumlularla buluştuğumuz Pazar yeri ikramlarımız da devam edecek.

Ayrıca bu sene Toprak Ana kutlamalarımızda; Boder (Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği) ile Sürdürülebilir Turizm konulu HERŞEY DAHİL İSRAF HARİÇ adlı kampanyası doğrultusunda işbirliği yapıyoruz. Kampanyanın hedeflerinden biri olan sektör profesyonellerinin ve tüketicilerin İsrafa karşı bilinçlendirilmesi çalışmaları kapsamında, israfı önleyerek sürdürülebilir bir dünyaya destek olmak ortak ilkesinde buluştuk. Bu işbirliği çerçevesinde, Pazar yeri çorba ikramımızı birlikte yapacağız.

İklim değişikliğinin geleceğimizi tehdit ettiği günümüzde sürdürülebilir bir dünya Slow Food “Yerel Üret Yerel Tüket” kampanyamızın da ana hedefidir. Küresel ısınma tarımda seller, düşen verimlilik, yok olan otlaklar, kaybolan bitki ve hayvan türleri gibi olgularla karşımıza çıkıyor. Bunun önemli bir sebebi büyük ölçekli hayvansal gıda üretimi kaynaklı metan gazı ile sentetik gübre kullanımı kaynaklı karbondioksit gazıdır. Bu kötü gidişatın ilk kurbanları ise dar gelirli çiftçiler, tüketiciler ve yerel ekonomi olacaktır. Bu yüzden yöresel gıdaya öncelik vermeli, daha az et tüketmeli, süreci yavaşlatacak ekolojik tarım yöntemlerini desteklemeliyiz.

 

 

PROGRAM:

– 13-15 Aralık tarihleri arasında çeşitli okullarda Dr. Yavuz Dizdar’dan öğrencilere beslenme farkındalığı seminerleri, (toplam 7 okulda yaklaşık 1200 öğrenci)
– 14 Aralık Perşembe saat 14:00-16:00 Nurol Kültür Merkezi
Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Söyleşisi “Yerel Beslenme ya da fastfood ” Dr. Yavuz Dizdar.
– 15 Aralık Cuma saat 10:00-11:00 Bodrum Merkez Pazar Yeri, Köylü tezgahlarının yanında, Boder işbirliğiyle “Herşey Dahil, İsraf hariç” “Çerçöp” Çorbası Yemek Şovu ve ikramı, “Yerel Üret Yerel Tüket” Bodrum Gemici Peksimeti ile Bitez’li üreticilerden Coğrafi İşaretli Bodrum Mandalinası ikramı

– 17 Aralık Pazar günü saat 11:00-12:00 arasında Kızılağaç Pazar Yeri
Boder işbirliğiyle “Herşey Dahil, İsraf hariç” Çorbası ikramı, “Yerel Üret Yerel Tüket” Bodrum Gemici Peksimeti ile Bitez’li üreticilerden Coğrafi İşaretli Bodrum Mandalinası ikramı

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir