IV. Slow Food Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası

IV. Slow Food Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası yaklaşıyor! Yaveş Gari Yerel Grubu olarak sizleri bu sene 5-9 Aralık 2016 da, Bodrum, Milas ve Muğla’da dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz  tadım ve eğitimlere bekliyoruz.

Slow Food hareketi, 1986’da İtalya’da Carlo Petrini tarafından Roma’da açılan hamburger zincirine karşı başlatılmış, günümüzde uluslararası bir harekete dönüşmüştür. Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığı – fastfood a karşı geleneksel ve yerel tarifleri, beslenme biçimlerini,  ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden  Slow Food – Yavaş Gıda hareketi 160′den fazla ülkede bulunan destekleyicileri,  unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerin sürdürülebilir üretimi üzerine çalışan 2.000′den fazla yemek kuruluşu, 1.600 yerel grubu ile “iyi, temiz ve adil gıda”  ile, topluma ve çevreye olan sorumlulukları bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşudur. 

Yavaş Gıda hareketinin misyonuna yönelik bazı amaçları:

Yerel ve geleneksel besinleri korumak ve tanıtmak.

Özellikle gençlerin Tad eğitimini sağlamak.

Tüketicileri fastfood riskine karşı bilinçlendirmek.

Organik ve doğal çiftçiliği destekleyici kamuoyu oluşturmak.

Gıdaya yönelik genetik mühendislik uygulamalarına karşı çıkmak.

Tarım ürünlerinde böcek ilaçlarının kullanımının engellenmesi için toplum duyarlılığını artırmak.

Öğrencilere  bahçıvanlık becerisini kazandırmak.

2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta Slow Food tarafından kutlanan Terra Madre- Toprak Ana Günü ise, yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahiptir. 

Terra Madre-Toprak Ana pozitif küreselleşmeyi temsil eder. Tarımdaki endüstrileşmeye ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddeder.

Bodrum’da Toprak Ana kutlamalarını gerçekleştirecek olan Slow Food Yaveş Gari Yerel Grubu bu sene etkinliklerine Muğla ilindeki okulları da ekledi. Program:

5 Aralık Pazartesi – 9 Aralık Cuma günleri arasında; Onkolog Dr. ve yazar Yavuz Dizdar;

bodrum2016 milas

5 ve 9 Aralık’ta Bodrum’da,

6 Aralık’ta Milas’ta,  

7-8 Aralıkta Muğla’da toplam 20 etkinlik ile ortaokul, lise ve üniversite yerleşkelerinde 2000 genç ile ‘Yerel ve Sağlıklı Beslenme ya da fastfood’  üzerine söyleşiyor.

Aralık Salı sabahı saat 10:00 da Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu üyeleri olarak bizler, Milas merkez pazarında saat 10:00 da köylü tezgahlarının yanında Milas Belediyesinin katkısı ile Göce Tarhanası ve Nohut Ekmeği, 

Aralık Cuma sabahı ise yine saat 10:00 da Bodrum merkez pazarında köylü tezgahlarının yanında Zazu Bistro’nun pişirdiği Göce Tarhanası  ve Bodrum Gemici Peksimeti ile Bitez’li üyelerimizin bahçelerinden sertifikalı organik Bodrum mandalinası dağıtıyoruz. 

                                                                                                                                                         

Sizleri etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz.

Teşekkürlerimizle,

Detaylı bilgi: https://www.facebook.com/bodrumslowfoodbodrum/posts/876095252505410

instagram:slowfoodbodrum
Kaynakça; Vikipedi, Aylin Öney Tan, www.slowfood.com 

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir