Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği olarak 22-24 Aralık Mandalina Şenliğinde 5 atölye, yemek yarışması ve kahvaltı ile görev aldık. Coğrafi işaret tescilli Bodrum Mandalinası’nın sürdürülebilirliği için gençlere ve yetişkinlere gönüllü uzmanlarca eğitim verildi. Düzenlenen kozmetik, sabun, çikolata atölyelerinde Turunçgil Üretici Birliği’nin ürettiği doğal mandalina esansı kullanıldı. 1000 Tl. yi aşan atölye gelirleri ise Yahşi’deki Özel Eğitim Okuluna bağışlandı. Bitez’de mandalina bahçelerindeki atölyelere ve kahvaltıya katılan bir çok konuk müzik dinlletileri ve zeybek dansları ile nostaljik Bodrum yaşamına da konuk oldular.
Bodrum mandalinasının sürdürülebilirliği ancak ona katma değer kazandıran yeni ürünler geliştirmekle mümkün olduğundan, Bodrum mandalinası esansı kullanılan sabunlar, mumlar, kozmetikler, atıştırmalıklar, değişik yemek tarifleri ilgi çekti.
Mandalina Bahçelerinin eko turizm, aile pansiyonculuğu, kültürel ve gençlik gezileri gibi farklı kullanımlara açılması; yerel değerlerin öne alındığı, Bodrum’da 12 ay turizmi destekleme çalışmalarını ön plana çıkardı. Bu amaçla Bodrum mandalinasının toplanması, zeytin hasatı, aile çiftçiliğini özendirecek etkinlikler, bağ ziyaretleri, doğa gezileri, antik yörelere turlar gibi farklı seçeneklerle yerli ve yabancı konukları 4 mevsim Bodrum’a çekme uğraşılarının ilk örnekleri olması açısından 2017 Bodrum Mandalina şenliğine damgasını vurdu. Yerel üreticilerin destekleneceği projelerin arttırılması, büyük şehirlerde tüketicilerin Bodrum Mandalinasını ismi ile talep etmesinin sağlanması gereği bir kere daha vurgulandı. “Bahçelerimiz torunlarımıza da kalsın”, “Sökülen mandalina ağaçlarımızı sahiplendirelim” gibi mesajlar sık sık vurgulandı. Bodrum Mandalinalı Lezzetler Yemek yarışması ise gerek çeşit gerek katılımcı bolluğu gerekse verilen hediyelerle çok zengindi. Basının ilgisi, şenliğin son gününde belediye meydanındaki bu yarışmada idi. Günümüzde sayıları hızla azalmakta olan mandalina bahçelerinin korunması gerekliliğine DİKKAT ÇEKMEK, bahçe sahiplerinin; ürünlerinin değerliliğine inanmalarını sağlamak ve bu ürüne katma değer kazandırma konusunda teşvik etmek amacıyla düzenlenen çalıştay, panel, müzik gösterileri, unutulmakta olan hasat, deve ile taşıma ve teknelere yükleme ile düzenlenen kortej Bodrum’a renk getirdi. Bitez’de Mandalina bahçelerindeki kahvaltı ve Mandalinalı Lezzetler Yemek Yarışması ise yarışmacıların onlarca tarifinin uzmanlarınca tadılarak ödüllendirildiği bir yemek şöleni oldu. Tariflerin kitaplaştırılarak saklanması için Bodrum belediyemiz ile birlikte çalışmaya da başlamış bulunuyoruz. Bodrum Belediyesi, Bodrum Ziraat Odası, Muğla Büyükşehir belediyesi, Boder, Muskad ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği gönüllülerince hazırlanan bu şenlik hakkında bilgi için 0533 739 89 09 #slowfood #menuforchange #TMD2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir