II. Slow Cheese Bodrum, Milas Peynir Festivali

II. Slow Cheese Bodrum, Milas Peynir Festivali 2-5 Mart 2017’de yine Milas Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı ile eş zamanlı olarak Bodrum ve Milas’ta düzenleniyor.

Ülkemizin her yöresinden gelen üreticilerimizin kaybolmaya yüz tutmuş yerel peynirlerini tadacağımız, tartışacağımız bienalimizde; ulusal ve yabancı peynirciler, hijyen uzmanları ile çiğ ve kaynamış sütten yapılan peynirleri, Tarım Bakanlığı’mızın bakışını, gerçek gıdaya ulaşımın zorlaştığı  yaşamımızda neneden toruna artık aktarılamayan peynir yapımı bilgisini konuşacağız.

Gastronomi ve Otelcilik Meslek Liseleri ile Muğla Üniversitesi’nin Milas Yerleşke’sindeki Yüksek Okulu’nda çiftçilerimizin de katılımıyla öğrencilere ve Bodrum’da yetişkinlere yine peynir yapımı atelyeleri düzenleyeceğiz.

Belediyelerimizin, Ziraat Odaları’mızın, Süt Birlikleri’mizin ve Ekspolink Fuarcılık’ın her zamanki destekleri ile “Yerel Peynirlerimiz ve Geleceği” konusuna eğileceğiz. Doğal ortamlarında, mağaralarda saklanan, yüzlerce seneden beri şirden mayası ile olgunlaştırılan, çiğ ve kaynamış süt ile yapılan; desti, tulum, göğermiş  gibi unutulmaya yüz tutmuş  bir çok peynirin olağanüstü lezzetlerini tadımlarla  tüketicilere ulaştıracağız. Panel, sergi, kitap imza etkinlikleri ile zenginleşecek bu Slow Food gönüllü hareketine sizleri de bekliyoruz.

Milas ve Bodrum’un lokantalarında etkinliklere özel ” Peynirli Menüler” in de sunulacağı dört günlük ekogastronomi keşfine katılmaya ne dersiniz?

Katkı için lütfen bize yazınız.

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu.

Bilgi için: komite@slowcheesebodrum.comwww.slowfoodbodrum.orgwww.slowcheesebodrum.com.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir